Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę

Lekcja patriotyzmu
dla całej społeczności

,,Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: historii, języka, tradycji, krajobrazu. Nasze dzieje uczą, że Polacy zawsze byli zdolni do trudu i poświęcenia w obronie tego, co polskie”.
Jan Paweł II

Wspaniałą lekcją patriotyzmu dla całej społeczności lokalnej były obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. W szczególnym dniu - 11 listopada 2018 r. Uczniowie w strojach galowych, z przypiętymi biało-czerwonymi kokardami narodowymi i flagami w dłoniach, pod opieką swoich wychowawców wyruszyli ze sztandarem szkoły na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Ksiądz proboszcz Piotr Mazurek wygłosił piękną homilię, podkreślając wkład kościoła i osób duchownych w odzyskanie niepodległości.

Po Mszy Świętej odbył się Marsz Niepodległości, w którym udział wzięli Uczniowie: Szkoły Podstawowej im. Obrońców Wizny w Wiźnie, Szkoły Podstawowej w Rutkach, Szkoły Podstawowej w Bożejewie, Nauczyciele, Rodzice, Władze i Mieszkańcy Gminy Wizna oraz zaproszeni Goście. W rytmie poloneza, z biało-czerwonymi flagami w dłoniach, z dumą i radością w sercu, wszyscy uroczyście przemaszerowali ulicami Wizny. W miejscach pamięci narodowej delegacje złożyły wiązanki kwiatów, oddając hołd bohaterom, których ofiarność i troska o Ojczyznę przyczyniły się do tego, że dziś żyjemy w niepodległej Polsce. Patriotyczny korowód wzbudzał duże zainteresowanie lokalnej społeczności. Kiedy wszyscy dotarli do szkoły, rozpoczęła się uroczysta akademia, połączona ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

Na początku odśpiewaliśmy hymn narodowy. Pani Dyrektor Mariola Freling rozpoczęła swoje wystąpienie wierszem Marcina Wolskiego:

NIEPODLEGŁOŚĆ

Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.

Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.

Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać

Dziękując przybyłym Gościom za obecność, Pani Dyrektor podkreśliła, iż w tym wyjątkowym dniu powinniśmy poczuć się przede wszystkim POLAKAMI, zjednoczonymi ideą wspólnego świętowania 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez POLSKĘ. Niezależnie od stanu, sprawowanej funkcji i dróg, którymi podążamy na co dzień, spotkaliśmy się, by uczcić ten doniosły moment.

Wyrażając radość i dumę płynęły słowa: „Jesteśmy dzisiaj wzruszeni, szczęśliwi ale też przejęci. Mamy symbol Naszej wolnej, Ojczyzny na piersi… ale nośmy go przede wszystkim w sercach … Minione, straszne dni sprzed 100 lat zapisane zostały na kartach historii kolorem czerwonym, bo krwią Wielkich Bohaterów. Tamta przeszłość to Nasza przeszłość. Nie można żyć, nie można być, nie można nazywać siebie Polakiem nie rozumiejąc tej ofiary. Nie musimy dzisiaj walczyć, nie musimy ginąć… Doceńmy tę wolność, szanujmy ją, pokochajmy i zaprośmy do swego życia już na zawsze…”

Następnie Pan Tadeusz Grabowski zagrał i zaśpiewał swój autorski utwór patriotyczny. Później uczniowie klas III dotychczasowego gimnazjum zatańczyli poloneza, który stanowił swoisty wstęp do montażu słowno-muzycznego poświęconego trudnej drodze naszej Ojczyzny do wolności. Słowami wierszy i pieśni patriotycznych uczniowie naszej szkoły przypomnieli istotne fakty z historii Polski, daty powstań narodowych. Duży nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego. Laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego 100 lat Niepodległej i Niepokornej recytowali wzruszające wiersze o Ojczyźnie. Wspólne patriotyczne śpiewanie połączyło pokolenia. Niepowtarzalny klimat tworzyła również biało-czerwona dekoracja z hasłem: ,,Kocham Cię Polsko”.

Zgromadzeni w sali gimnastycznej w skupieniu i ze wzruszeniem wysłuchali słów młodych wykonawców, które uświadomiły wszystkim, jak wiele odwagi i poświęcenia kosztowało naszych przodków wywalczenie niepodległości, jak wielu musiało oddać swe życie, byśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju.