XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

Images

Żywa lekcja historii

 Dnia 6 września 2019 r. reprezentanci szkoły wraz z Panem Janem F. udali się do Białegostoku na XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru.

         Uroczystość rozpoczęła się przy Pomniku Katyńskim, gdzie został odśpiewany hymn państwowy, powitanie zebranych, przemówienia, wręczenie odznak i medali dla zasłużonych Sybiraków oaz ceremonia złożenia wieńca pod Pomnikiem Katyńskim.

Tę część uroczystości zwieńczyło błogosławieństwo uczestników Marszu w obrzędzie katolickim, prawosławnym oraz ewangelicko- augsburskim. Po błogosławieństwie nastąpił przemarsz do Kościoła pw. Ducha Świętego wszystkich pocztów sztandarowych z kraju i z zagranicy. Następnie uczestniczyliśmy we  Mszy Świętej celebrowana przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa Tadeusza Wojdę. Kolejno nastąpiły uroczystości przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka: odśpiewano hymn Związku Sybiraków oraz złożono kwiaty i zapalono znicze. Na zakończenie odbyła się uroczysta odprawa pocztów sztandarowych.

Uroczystości mają szerszy zasięg, odbywają się ekspozycje w Muzeum Pamięci Sybiru, koncerty i konkursy. Doświadczyliśmy również niezwykłej rozmowy z Panią Walentyną Zdrojkowską, która w wieku 5-ciu lat została zesłana wraz z rodziną do Kazachstanu. Spędziła tam 6 przerażających lat.

         Ten Marsz Pamięci był niezwykłym wydarzeniem, którego powinien doświadczyć każdy patriota. Zapewne skłonił wszystkich uczestników do refleksji, a słowa p. Walentynypowinny trafić do wszystkich „jedyne, co możemy robić w tych czasach, to być wdzięcznymi, że żyjemy w wolnym oraz bezpiecznym kraju i dziękować Bogu za każdy kolejny dzień”.