80. ROCZNICA OBRONY WIZNY

Bitwa pod Wizną, zwana Polskimi Termopilami, rozegrała się między 7. a 10. września 1939 roku. Przez trzy dni 720 żołnierzy polskich odpierało atak 42 tysięcy Niemców. Kpt. Raginis, awansowany pośmiertnie do stopnia majora, dotrzymał słowa złożonego żołnierzom- żywy nie opuścił schronu, wybierając śmierć przez rozerwanie granatem.  Por. Stanisław Brykalski, awansowany pośmiertnie do stopnia kapitana, zginął w wieży obserwacyjnej. Żołnierze spoczęli w krypcie przygotowanej w miejscu schronu, gdzie walczyli.

W tym roku obchodziliśmy już 80. rocznicę obrony Wizny. 7 września można było obejrzeć sprzęt wojskowy i wysłuchać koncertów kilku artystów m. in. pieśni patriotycznych w wykonaniu p. Tadeusza Grabowskiego oraz p. Roberta Domurat. Drugiego dnia, po uroczystej mszy świętej i uroczystościach pod pomnikiem Obrońców Wizny, zgromadzeni przejechali na Górę Strękową, gdzie spoczęli dowódcy obrony Wizny. Oprócz polowej mszy świętej, złożenia kwiatów, zapalenia zniczy i wypuszczenia gołębi pocztowych były również: salwy honorowe, stoiska z pamiątkami, przepyszna grochówka i pokaz niemieckiego wozu bojowego Sd.Kfz. 251.

Szkoła gościła harcerzy z 32 ŁDH „Dywersja” z harcmistrzem Wiesławem Domańskim i kadetów szkoły oficerskiej.

Zadaniem patriotów jest kultywowanie pamięci o bohaterach…