Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

„Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Żołnierze
Dla których Ojczyzna to słowo najświętsze
Tak twardzi jak skała Żołnierze Wyklęci
Cześć ich pamięci!”

1 marca od 2011 roku jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęcony żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy próbowali nie dopuścić do objęcia przez komunistów władzy w Polsce. Stawili im zbrojny opór, bronili polskości i suwerenności państwa, dlatego byli najbardziej znienawidzeni przez komunistów, spotykały ich najokrutniejsze represje i ponieśli najwięcej ofiar. Dlatego też później propaganda przeciwko nim była najsilniejsza. Żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego przez dziesiątki lat byli obiektem fałszywej propagandy i zorganizowanego zapominania. Prezes IPN dr Łukasz Kamiński powiedział: „Przywrócenie ich do powszechnej pamięci Polaków jest naszym obowiązkiem. Ale przywracając tę pamięć przywracamy dużo więcej – przede wszystkim wartości i ideały, które im towarzyszyły. To jest dla nas dzisiaj bardzo ważne źródło inspiracji. Potrzebujemy takich bohaterów, wzorów do naśladowania i niewątpliwie są nimi także Żołnierze Wyklęci”. Społeczność szkolna miała możliwość obejrzenia wystawy książek i materiałów z zasobów p. Marka Szabłowskiego – nauczyciela historii. Obserwowaliśmy lekcję otwartą prowadzoną przez p. Marka. Wychowankowie p. Szabłowskiego – uczniowie klasy VII - pracowali w zespołach zadaniowych przygotowując prace poświęcone wylosowanym bohaterom. Czas przygotowań wypełniła muzyka i prezentacje multimedialne. Uczeń klasy VII opowiedział o tradycji kultywowanej w jego rodzinie od kilku lat – udziale w „Biegach Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym” na dystansie 1963 m w Piątnicy. Wszyscy uczestniczyliśmy w niezwykłej lekcji historii. Dziękujemy!